Kynologie

Vybíráme namátkou z Vašich dopisů

Následující typy dotazů slyšíme velice často

Dobrý den,
dostala jsem na Vás výborné doporučení. Jsem z Odolené Vody a mám 15ti měsíčního psa křížence Novofudlandského psa a Tibetské dogy, v Lednu vážil 60kg. Je trošku flegmatický, trošku ještě rozjívené štěně. Absolvovala jsem s ním ve Zlosyni základní 3 měsíční kurz, ale na kurzu z něj zrovna odvázaní nebyli, na překážky ho museli nutit, často polehával, ignoroval nás. Nakonec to tak nějak zvládal, základní povely na jeho věk zvládal dobře. Po skončení kurzu nám bylo naznačeno, že pokračování je spíše pro zdatnější psy a pro nás nic dalšího nemají. Nechtěla jsem to vzdát, tak jsem začala chodit do Kralup nad Vltavou každý týden. V té době už jsem byla v 6 měsíci těhotenství a za měsíc jsem musela do nemocnice. Tam jsem byla s malými přestávkami 3 měsíce. Po tuto dobu se psem nikdo necvičil, býval hodně sám na zahradě, jen občas nějaká ta procházka, nějaké to hraní si a občas pár povelů, ale já ho vídala málo. Hodně "zvlčel", disciplína mu očividně scházela.Po narození dcery jsem co nejdříve to šlo, šla zpět na cvičák do Kralup. Tam jsme chodili každý týden a asi po páté návštěvě z ničeho nic na konci cvičení zaútočil na stejně starého psa, vedle kterého 45 min předtím normálně cvičil. Odtrhli je,vyvedli nás ven a když sem se ptala, kdy můžeme přijít, tak mi řekli, že zakazovat mi to nemohou, ale že ho nezvládám. Tak jsem na to zas zůstala sama, nikdy potom už na žádného psa nazaútočil. Nyní je dcerce půl roku a od podzimu jsme nikde nebyli. Já s ním a s kočárkem asbsolvuji každý den procházky a pouštím ho i bez vodítka, je to hodný pes, jen na něj není spolehnutí. Je schopen kolem 50 lidí projít bez povšimnutí a za 51. poběží a skočí mu na záda, také by si rád hrál s jinými psy.

Omlouvám se za román, ale chtěla jsem Vás nejdříve uvést do obrazu, než Vás moc poprosím jestli bychom mohli přijít. A také jestli by bylo možné aby ho teď spíš cvičil manžel, myslím si, že na jeho hlubší hlas víc reaguje, má větší respekt. Ve Zlosyni nám řekli, že nikdy nebude poslouchat na slovo, že má svojí hlavu, ale myslím si,že by měl poslouchat víc a když vidím jak mne někdy ignoruje, tak je mi jasné, že jsem byla málo důsledná a on mi to teď vrací. Někdy jsem z něj hrozně nešťastná. Bydlíme v RD se zahradou 4000m čtverečních, na stejnou parcelu jezdí moji rodiče na chalupu, takže má vlastně 4 "páníčky".

Moc děkuji pokud jste dopis dočetl až sem a pokud se rozhodnete nám dát šanci :-)

Krásný den Blanka H.

 

Odpověď

Dobrý den Blanko,
díky za hezký dopis. Je z něho patrné,že chápete vážnost situace a opravdu již chcete sofistikované řešení.
To,že jste pořídila zvíře uvedeného genotypu na Vás bude klást podstatně vyšší nároky,než na drtivou většinu ostatních"pejskařů". Ale to jste již ,myslím,vycítila.
Z Vašeho dopisu také chápu,že s vámi nikde neprobrali základní teorie výcviku (podm. a nepodm.reflexy,metody výcviku,výcv.podm.vzniku refl.reakce atd). Není to nic složitého nicméně určitě se v tom musíte zorientovat, jinak je to stejné, jako když koupíte počítač a umíte ho pouze zapnout... :-) .
Nu nechci se zbytečně rozepisovat, neboť dopisováním to nevyřešíme. Čas také pracuje proti Vám. Na řešení nyní máte cca 5 měs. než skřítek zcela dospěje a pak toho již mnoho nevymyslíme. Je opravdu veselé, že Vám oznámili v ZKO, že psa nezvládáte. Ale proto jste se právě přihlásila do těchto ZKO, aby vás to oba naučili.Také to bylo v době, kdy ještě byl pes ve věku vhodném pro vybudování nových návyků a prohlubování socializace.
Je toho mnoho, co se budete muset naučit a je mnoho věcí, které budete muset změnit.Zvažte zda opravdu chcete.Pokud Vaše odpověď bude "ANO", dejte mi vědět a sejdeme se třeba v Dolanech (jsem téměř každou SO.od cca 10 hod) a dáme dohromady strategii.

S přáním hezkých dnů a pevných nervů
P.Hájek

 

Pohár Grálu
Pohár Grálu
Zákrok
Zákrok
Zadrzení na střeše automobilu
Zadrzení na střeše
automobilu
Napadení psovoda
Napadení psovoda
Figurant
Figurant